ss2020

Dvadesetak učesnika i učesnica iz Bosne i Hercegovine (BiH), regije i svijeta od danas (27.07.2020.) putem Zoom online platforme pohađaju ljetnu školu u čijem fokusu je otpor nacionalizmu i populizmu kroz primjere iz BiH. Ovu ljetnu školu organizira Mirovna akademija, nevladina organizacija sa sjedištem u Sarajevu u saradnji sa Manchester Univerzitetom iz Velike Britanije.

Nema sumnje kako su nacionalizam i posebno krajnje desni populizam globalne pojave u porastu. Činjenica je kako desničarski populizam posjeduje ogroman potencijal i moć da polarizira društvo, te je obično viđen kao prijetnja liberalnom društvenom poretku i političkoj toleranciji. Uprkos oživljavanju nacionalizama i populizma devedesetih godina prošlog stoljeća, te prisutnim podjelama u toku i nakon ratova u BiH i regiji, u BiH je ipak evidentan, često nevidjiv, ali ipak kontinuirani otpor nacionalističkim i populističkim programima.

Modalitete otpora nacionalizmima i populizmu, karakteristične za BiH, izučavat će tokom ove ljetne škole studenti/ce, aktivisti/ce, istraživači/ce i novinari/ke iz BiH, Srbije, Slovenije, Makedonije, Sjedinjenih Američkih Država, Kanade, Indije, Zambije, Kenije, Konga i Lesothoa, koji rade u oblastima izgradnje mira, suočavanja sa prošlošću i zaštite ljudskih prava.

Ova jedinstvena ljetna škola koja će trajati do 28. augusta ove godine podijeljena je u 6 različitih modula. Predavači/ce su Valida Repovac Nikšić (Univerzitet u Sarajevu), Zlatiborka Popov Momčinović (Univerzitet u Istočnom Sarajevu), Jasmin Ramović (Univerzitet u Manchesteru), Randall Puljek-Shank (Burch Univerzitet) i Nejra Nuna Čengić (Univerzitet u Manchesteru).

Organizaciju ove ljetne škole finansijski je podržao Evropski konzorcij za politička istraživanja/European Consortium for Political Research (ECPR). Organizator ove ljetne škole, Mirovna akademija već više od 12 godina nastoji povezivati akademske koncepte u oblasti izgradnje mira sa aktivističkim praksama i tako doprinijeti stvaranju dugotrajnog i održivog mira u BiH. Više informacija o Mirovnoj akademiji dostupno je na web stranici www.mirovna-akademija.org

 

 

 

 

Eseji

Videozapisi

Ubleha za idiote

  • Implementacija

    Implementacija: Riječ u BH ušla u modu s ratom. Na engleskom implement znači izvršiti, obaviti, ili usaditi, no ne preporučuje se uporaba domaćih adekvata jer se na taj način gubi mistična aura projekta (v.). Engleska riječ implement potječe od latinskog implere, što prvotno znači NAPUNITI, ISPUNITI, pa i NAPRAVITI ŽENU TRUDNOM. Dakle, kod implementacije se radi o seksu ili, narodski rečeno karanju, no to je najčešće samo virtualno, pri čemu ili ne postoji odnos a postoje općenici i općenice, ili pak samo postoji tzv. aktivni općenik/općenica dok pasivni (tehnički termin "donji"; cf. KORISNIK) uopće ne postoji, ili postoji ali ne primjećuje da učestvuje u implementaciji. Implementacija je inače najveći izazov za Ublehu (v.), no najbolja zaštita od te opasnosti jest izvješće (v.), ili, još bolje, statusno izvješće (v.).     Korišten sa odobrenjem iz Ubleha za idiote od Nebojše Šavija-Valha i Ranka Milanović-Blank, ALBUM br. 20, 2004, Sarajevo.